2019 DOE CSGF Annual Program Review Agenda

Sunday, July 15 – Thursday, July 19
Crystal Gateway Marriott Hotel, Arlington, VA

Download PDF

Updated Thursday, June 13, 2019
Sunday, July 14
11:30am – 8:00pm RegistrationGrand Registration Desk
12:00 – 12:30pm New Fellow OrientationSalons H & J
12:30 – 1:30pm New Fellow LuncheonSalons H & J
2:00 – 5:00pm New Fellow ProgrammingVarious
7:00 – 9:00pm Making Connections Reception & Game NightSalons H & J
All conference attendees who have arrived in D.C. are encouraged to attend.
Monday, July 15
7:00am – 6:00pm RegistrationGrand Registration Desk
7:00 – 8:30am Continental BreakfastSalons H & J
8:30 – 8:45am Krell Institute Welcome & Incoming Fellows IntroductionSalons A, B & C
8:45 – 9:00am DOE Office of Science Welcome
9:00 – 9:15am DOE NNSA Welcome
Charles P. Verdon — Deputy Administrator for Defense Programs, National Nuclear Security Administration, U.S. Department of Energy
9:15 – 10:00am Keynote
Jarrod McClean — Senior Research Scientist, Quantum Artificial Intelligence Lab, Google; DOE CSGF Alumnus
10:00 – 10:20am BreakFoyer, Salons A, B & C
Session ISalons A, B & C
Christine Chalk — Office of Science, U.S. Department of Energy
10:20 – 10:40am Casey Berger — University of North Carolina, Chapel Hill
“Complex Langevin in Nonrelativistic Rotating Bosonic Systems”
10:40 – 11:00am Maximilian Bremer — University of Texas
“Simulation of Shallow Water Flows Using HPX”
11:00 – 11:20am Mario Ortega — University of California, Berkeley
“A Rayleigh Quotient Fixed-Point Method for Alpha-Eigenvalue Problems”
11:20 – 11:40am Helena Qi — Massachusetts Institute of Technology
“Large-Scale Analysis of Electronic Effects in Protein Structure”
11:45am – 1:00pm LuncheonSalons H & J
1:15 – 1:25pm Announcement of Frederick Howes ScholarsSalons A, B & C
Jeffrey Hittinger — Director and Division Leader, Center for Applied Scientific Computing, Lawrence Livermore National Laboratory; DOE CSGF Alumnus
1:25 – 1:55pm Howes Scholar Presentation - 2018 Winner
Sarah Middleton — Computational Biologist, Functional Genomics, GlaxoSmithKline; DOE CSGF Alumna
“Single Cell Sequencing for Drug Discovery: Applications and Challenges”
1:55 – 2:25pm Howes Scholar Presentation - 2019 Winner
Adam Riesselman — Machine Learning - Lead Engineer, insitro; DOE CSGF Alumnus
“Reasoning About Biology With Data-driven Approaches”
2:25 – 2:55pm Howes Scholar Presentation - 2019 Winner
Chelsea Harris — Research Associate, Michigan State University; DOE CSGF Alumna
2:55 – 3:15pm BreakFoyer, Salons A, B & C
3:00 – 5:00pm DOE Laboratory Poster Session Set UpSalons H, J & K
3:15 – 4:15pm Practicum Session with DOE Laboratory IntroductionsSalons A, B & C
Intended for incoming fellows and those yet to complete a practicum. Each practicum coordinator will provide a brief introduction to their laboratory and speak to potential practicum experiences.
4:15 – 5:00pm Practicum Q&A Panel
Insight from fellows who completed a recent practicum. Questions from audience encouraged.
  • Matthew Carbone, Columbia University (Brookhaven National Laboratory, 2018)
  • Harshil Kamdar, Harvard University (National Renewable Energy Laboratory, 2018)
  • Morgan Kelley, University of Texas (Argonne National Laboratory, 2018)
  • Quentarius Moore, Texas A&M University (Sandia National Laboratories, New Mexico, 2018)
  • Kelly Moran, Duke University (Los Alamos National Laboratory, 2017 and 2018)
5:00 – 7:00pm DOE Laboratory Poster SessionSalons H, J & K
Tuesday, July 16
7:00am – 6:00pm RegistrationGrand Registration Desk
7:00 – 8:30am Continental BreakfastSalons H & J
Session IISalons A, B & C
Moderator: David Etim, National Nuclear Security Administration, U.S. Department of Energy
8:30 – 8:45am Announcements
8:45 – 9:30am Keynote
Wayne Joubert — Computational Scientist, Oak Ridge Leadership Computing Facility, Oak Ridge National Laboratory
“Using Innovative Compute Hardware for Breakthrough Science: Computational Genomics at Exascale With the CoMet Application”
9:30 – 9:50am Nicholas Boffi — Harvard University
“Parallel Three-Dimensional Simulations of Quasi-Static Elastoplastic Solids”
9:50 – 10:10am Hannah Klion — University of California, Berkeley
“The Multi-D Effects of Jets on Neutron Star Light Curves”
10:10 – 10:25am BreakFoyer, Salons A, B & C
Session IIISalons A, B & C
Moderator: David Etim, National Nuclear Security Administration, U.S. Department of Energy
10:25 – 10:45am Emmet Cleary — California Institute of Technology
“The Multi-D Effects of Jets on Neutron Star Light Curves”
10:45 – 11:05am Richard Barnes — University of California, Berkeley
“Algorithms for and Applications of Multi-scale Geospatial Analysis”
11:05 – 11:25am Alexander Williams — Stanford University
“Examining Large-Scale Neural Data With Single-Trial Resolution”
11:25 – 11:45am Zane Crawford — Michigan State University
“A Novel Formulation of a Finite Element-Based Particle-in-Cell Method”
11:45am – 1:00pm Luncheon & Civics TalkSalons H & J
Session IVSalons A, B & C
Moderator: David Etim, National Nuclear Security Administration, U.S. Department of Energy
1:20 – 1:40pm Noah Mandell — Princeton University
“Electromagnetic Gyrokinetic Turbulence Simulations in the Tokamak Edge With Discontinuous Galerkin Methods”
1:40 – 2:00pm Ian Dunn — Columbia University
“Exact Simulations of Electron-Phonon Dynamics: Direct and Iterative Projection Approaches for Removing Instabilities”
2:00 – 2:20pm Carson Kent — Stanford University
“Optimization in the Space of Measures: Machine Learning Using Optimal Transport”
2:30 – 3:00pm Fourth-Year/Outgoing Fellow Session & Portraits
3:00 – 5:00pm Fellows' Poster Session Set-UpSalons H, J & K
3:00 – 4:00pm Photo Session: Fellow & Alumni Portrait Retakes
4:00 – 5:00pm Photo Session: Incoming Fellows (Portraits & Group Photo)
5:00 – 7:00pm Fellows' Poster SessionSalons H, J & K
Wednesday, July 17
7:00am – 5:00pm RegistrationGrand Registration Desk
7:00 – 8:30am Continental BreakfastSalons D, E, F & G
8:30 – 8:45am AnnouncementsSalons A, B & C
8:45 – 9:30am Keynote
9:30 – 9:45am BreakFoyer, Salons A, B & C
9:45 – 10:45am Alumni Panel 1Salons A, B & C
10:45 – 11:45am Alumni Panel 2
12:00 – 1:00pm LuncheonSalons D, E, F & G
HPC WorkshopSalons H, J & K
The 2019 HPC Workshop will provide incoming through fourth-year fellows with hands-on training and access to NERSC's Cori supercomputer. Fellows will organize in teams, with each table of eight assisted by a mentor. Non-fellows are welcome to attend the workshop as observers.
1:00 – 1:30pm Workshop Overview & NERSC Access
1:30 – 3:00pm MPI Session
Yanfei Guo — Assistant Computer Scientist, Argonne National Laboratory
“Parallel Programming With Message Passing Interface”
An introductory section on MPI programming facilitated by Argonne National Laboratory's Dr. Yanfei Guo. This session – followed by related hands-on training – will cover MPI basics and use Conway’s Game of Life as an example application.
3:00 – 3:15pm Break
3:15 – 5:15pm MPI Hands-on Session
5:15 – 5:30pm Break
5:30 – 6:00pm Day 1 Conclusion
Thursday, July 18
7:00 – 8:00am Continental BreakfastSalons A, B & C
HPC WorkshopSalons H, J & K
8:00 – 8:15am Day 2 Overview
8:15 – 9:30am Intel Advisor Session
An introductory section on performance profiling, specifically Intel Advisor, facilitated by Intel's Jeff Rodgers. This lecture will be followed by a hands-on session where fellows will use Intel Advisor to analyze programs.
9:30 – 9:45am Break & Hotel Check Out
9:45 – 11:15am Intel Advisor Hands-on Session
11:15am – 12:00pm DOE Exascale Computing Project (ECP) Objectives & Opportunities
Erik W. Draeger — Deputy Directory of Application Development, Exascale Computing Project
12:00 – 12:30pm Workshop Conclusion & Comments
12:30 – 1:30pm LuncheonSalons A, B & C
Buffet-style with grab-and-go options for those with afternoon departures.