1995 DOE CSGF Annual Program Review Agenda

Thursday, August 10 – Sunday, August 13
Baltimore Marriott Inner Harbor , Baltimore, MD

Thursday, August 10 — Stadium 1-2
5:30 p.m. Conference Registration
7:00 p.m. Reception — sponsored by CRAY Research
Friday, August 11 — West Ballroom
8:45 a.m. Welcome
Jim Corones, Ames Laboratory
Session I
Moderator: Jim Corones — Ames Laboratory
9:00 a.m. Dr. Phil Colella, University of California, Berkeley
9:45 a.m. Kent Carlson, Florida State University
“Numerical Simulation of Fluid Flow Involving Irregular Geometries”
10:05 a.m. Laura Painton, Carnegie Mellon University
“Combination Optimization under Uncertainty: A Case Study in Reliability Design”
10:25 a.m. Break
10:50 a.m. Stephen Townsend, Cornell University
“Mechanisms of Grain Growth in Bubble-Fence-Delineated Films”
11:10 a.m. Brian Moore, North Carolina State University
“Aspects of Boiling Water Nuclear Reactor In-core Fuel Management Optimization”
11:30 a.m. James Comer, North Carolina State University
"Two-Phase Flow Theory and Application"
11:50 a.m. LunchEast Ballroom
Dr. Adam Drobot, Science Applications, International Corporation
Session II
Moderator: Fred Howes, U.S. Department of Energy
2:00 p.m. Timothy Germann, Harvard University
“Multimillion Atom Molecular Dynamics Simulations of Silicon”
2:20 p.m. Robert Fischer, Harvard University
“Modelling the Dynamics of Computer Networks”
2:40 p.m. Break
3:00 p.m. Rick Propp, University of California, Berkeley
“Numerical Modelling of a Trickle Bed Reactor”
3:20 p.m. Eric Williford, Florida State University
“Computational Advances in Numerical Weather Prediction”
3:40 p.m. Dan Martin, University of California, Berkeley
“An Adaptive Projection Method for Modelling Mesoscale Atmospheric Flows”
4:00 p.m. Break out session for advisors, coordinators, and practicum coordinators
5:00 p.m. Poster Session Set-upEast Ballroom
5:30 p.m. Poster SessionEast Ballroom
Saturday, August 12 — West Ballroom
Session III
Moderator: Ed Oliver, Oak Ridge National Laboratory
9:00 a.m. Dr. Margaret Wright, AT&T Bell Labs
“Interdisciplinary Research for Fun and Profit: Designing Indoor Wireless Communication Systems”
9:45 a.m. Brian Nguyen, University of Michigan
“Solving Bicharacteristic Equations Using the Upwind Leapfrog Method”
10:05 a.m. Amanda Duncan, University of Illinois
“Monte Carlo Simulation of Semiconductor Devices”
10:25 a.m. Break
10:50 a.m. John Rittner, Northwestern University
“Atomistic Simulations of Grain Boundary Structure and Segregation”
11:10 a.m. Eric Charlton, University of Michigan
“A Three-Dimensional Adaptive Cartesian Method for Grid Generation and Solution of the Euler Equations Over Complex Configurations”
11:30 a.m. David Ropp, University of Arizona
“Numerical Schemes for the Lake Equations”
11:50 a.m. LunchEast Ballroom
Session IV
Moderator: David Brown, Los Alamos National Laboratory
2:00 p.m. Jeremy Kepner, Princeton University
“MPPs for Fusion Energy”
2:20 p.m. Peter Wyckoff, Massachusetts Institute of Technology
“Empirical Basis Space Simulation”
2:40 p.m. Break
3:00 p.m. Martin Bazant, Harvard University
"Virtual Silicon"
3:20 p.m. Gordon Hogenson, University of Washington
“Variational Upper and Lower Bounds on Quantum Free Energy Differences via Path Integral Monte Carlo”
3:40 p.m. Eric Grimme, University of Illinois, Urbana-Champaign
“Model Order Reduction through Adapting Lanczos”
4:00 p.m. Lisa Mesaros, University of Michigan
“Multidimensional Fluctuation Splitting Schemes for Inviscid Compressible Flows”
4:20 p.m. General Q/A session with fellows, advisors, coordinators, Ames Lab staff, practicum site staff
Sunday, August 13
Check-out and depart Baltimore